סיפור הפרויקט

המכבים. הלוחמים היהודים מלפני יותר מאלפיים שנה שהביאו לנו את סיפור חנוכה ואת מורשת הגבורה יהודית. המכבים היוו השראה לציונות בראשית דרכה באינספור דרכים. כך למשל טשרנחובסקי הכריז בשירו, בשם רבי עקיבא: "כל ישראל קדושים, אתה המכבי". והספר "אחי גיבורי התהילה", על חיי וקרבות המכבים שראה אור בעיצומה של מלחמת העצמאות והוקדש "לאשר הם שם, יהודים ולא יהודים, שחירפו נפשם לאותו מאבק עתיק יומין ובלתי נשלם על חירות האדם וכבודו".

story
stampstamp

המכבים הפכו לסמל של העצמאות היהודית בארץ ישראל. של האנשים הרבים, יהודים ובני בריתנו, אשר הקריבו חייהם לאורך הדורות בשמירה על זהותנו ומורשתנו.

צמח דם המכבים קיבל את שמו מהאגדה שהוא צומח בכל מקום בו נפל טיפה מדמם של המכבים ארצה. הכדוריות האדומות דמוית טיפות הדם תרמו אף הם את חלקם. האגדה הזו היוותה השראה לא רק לשם של הפרח, אך גם לבחירת הפרח כסמל הלאומי של יום הזיכרון כבר בשנים המוקדמות של המדינה. לאנגליה, קנדה ואוסטרליה יש את פרח הפרג ליום הזיכרון שלהם. המדינה אימצה פרח משלה, שרק שלה. פרח כה סמלי, שקט, צנוע, אך נוכח ומורגש. פרח עם זיכרון ומורשת. פרח שלא נותן לשכוח את האובדן אך ומנציח את החיים, את הצמיחה והשגשוג.

אלא שכפרח בר מוגן, הוא מעולם לא נענד על דש בגדינו ביום הזיכרון. המדבקה נולדה כתחליף הכרחי ואת הפרח האמתי ואת הסמל למדנו להכיר רק בצורה השטחית והדו ממדית.

פרויקט דם המכבים שואף להחיות את הפרח והסמל. אנו רואים בפרח סמליות אדירה. סמליות שאיתה אנו יכולים לעבור את יום הזיכרון בזכירה, העצמה והתאחדות. הרגשנו כי סמליות זו של הפרח, והמסרים הטמונים בחובו, הלכו ודהו עם המעבר למדבקה. מה שהתחיל כרעיון בשיחת חולין ביום הזיכרון של 2017 הלך וקרם עור וגידים. עשינו מאמצים רבים כדי להחיות את הפרח ולאפשר את המציאות של ענידת הפרח החי ברחבי העולם. לא ידענו שיהיה כל כך קשה. אבל גם לא ידענו שיהיה כל כך מתגמל. אחרי שנתיים של ניסויים ומחקר הצלחנו להקים את חלקת דם המכבים הראשונה בהיסטוריה בעזרת "זרעים מציון" בהר הכרמל. 

לא שיערנו שנזכה להיענות המדהימה לה זכינו. קשה להסביר את התחושה שכובשת אותך כשמחזיקים את הפרח ביד וכשעונדים אותו על החולצה. מחיילי צה"ל ואזרחים, לוחמי אש ואנשי תקשורת, חברות היי טק, משרדי עורכי דין, מוסדות חינוך ואפילו תנועת הצופים שערכו טקס בארה"ב. וכמובן, והחשוב מכל- המשפחות השכולות.

ההיענות ופרגון נתנו לנו את מה שהיינו צריכים להמשיך ולמנף. למדנו משנה שעברה. שיפרנו את הסיכה, שיכללנו תהליכים, עיצבנו מחדש את הקופסה וההכנות בעיצומם.

אתם מוזמנים להצטרף.

הסיכה נמכרת באתר שלנו כהתרמה למען עמותות ומיזמים שמנציחים את הנופלים ומסייעים למשפחות. למשפחות שכולות, הסיכות מחולקות ללא עלות.

את העמותה, עמותת דם המכבים (ע"ר) 580675270, ייסדנו בט"ו בשבט של 2019. הוגשה בקשה לקבלת סעיף 46 ואנו ממתינים  בכל יום לאישור. לעת עתה, התרומות אינן מוכרות לצרכי מס, אך כמובן שניתנות קבלות.

דם המכבים הוא סמל עוצמתי של צמיחה מתוך הכאב, של הזדהות ועמידה לצד המשפחות השכולות וזיכרון של הנופלים האהובים. הוא סמל של אחדות בין כל המגזרים השונים בארצנו הקטנטונת והחוסן שלנו כחברה שזוכרת לעד. סמליות זו של הפרח דהתה עם המעבר למדבקה הדו ממדית. ענידת הפרח האמתי ביום הזיכרון היא החייאת הסמליות הזו, הפחת חיים וצמיחה ביום הכואב והמאחד.

דם המכביםדם המכביםדם המכבים

יצירת קשר

אימייל info@redeverlasting.com

facebookinstagram