סיפור הפרויקט

המכבים. הלוחמים היהודים מלפני יותר מאלפיים שנה שהביאו לנו את סיפור חנוכה ואת מורשת הגבורה יהודית. המכבים היוו השראה לציונות בראשית דרכה באינספור דרכים. כך למשל טשרנחובסקי הכריז בשירו, בשם רבי עקיבא: "כל ישראל קדושים, אתה המכבי". והספר "אחי גיבורי התהילה", על חיי וקרבות המכבים שראה אור בעיצומה של מלחמת העצמאות והוקדש "לאשר הם שם, יהודים ולא יהודים, שחירפו נפשם לאותו מאבק עתיק יומין ובלתי נשלם על חירות האדם וכבודו".

המכבים הפכו לסמל של העצמאות היהודית בארץ ישראל. של האנשים הרבים, יהודים ובני בריתנו, אשר הקריבו חייהם לאורך הדורות בשמירה על זהותנו ומורשתנו.

 

צמח דם המכבים קיבל את שמו מהאגדה שהוא צומח בכל מקום בו נפל טיפה מדמם של המכבים ארצה. הכדוריות האדומות דמוית טיפות הדם תרמו אף הם את חלקם. האגדה הזו היוותה השראה לא רק לשם של הפרח, אך גם לבחירת הפרח כסמל הלאומי של יום הזיכרון כבר בשנים המוקדמות של המדינה. לאנגליה, קנדה ואוסטרליה יש את פרח הפרג ליום הזיכרון שלהם. המדינה אימצה פרח משלה, שרק שלה. פרח כה סמלי, שקט, צנוע, אך נוכח ומורגש. פרח עם זיכרון ומורשת. פרח שלא נותן לשכוח את האובדן אך ומנציח את החיים, את הצמיחה והשגשוג.

אלא שכפרח בר מוגן, הוא מעולם לא נענד על דש בגדינו ביום הזיכרון. המדבקה נולדה כתחליף הכרחי ואת הפרח האמתי ואת הסמל למדנו להכיר רק בצורה השטחית והדו ממדית.

פרויקט דם המכבים שואף להחיות את הפרח והסמל. אנו רואים בפרח סמליות אדירה. סמליות שאיתה אנו יכולים לעבור את יום הזיכרון בזכירה, העצמה והתאחדות. הרגשנו כי סמליות זו של הפרח, והמסרים הטמונים בחובו, הלכו ודהו עם המעבר למדבקה. מה שהתחיל כרעיון בשיחת חולין ביום הזיכרון של 2017 הלך וקרם עור וגידים. עשינו מאמצים רבים כדי להחיות את הפרח ולאפשר את המציאות של ענידת הפרח החי ברחבי העולם. לא ידענו שיהיה כל כך קשה. אבל גם לא ידענו שיהיה כל כך מתגמל. אחרי שנתיים של ניסויים ומחקר הצלחנו להקים את חלקת דם המכבים הראשון בהיסטוריה בעזרת "זרעים מציון" בהר הכרמל. וכך, ב2019 ערכנו את הפיילוט הראשון עם 30,000 סיכות.

 

 

לא שיערנו שנזכה להיענות המדהימה לה זכינו בשנת הפיילוט. קשה להסביר את התחושה שכובשת אותך כשמחזיקים את הפרח ביד וכשעונדים אותו על החולצה. מחיילי צה"ל ואזרחים, לוחמי אש ואנשי תקשורת, חברות היי טק, משרדי עורכי דין, מוסדות חינוך ואפילו תנועת הצופים שערכו טקס בארה"ב. וכמובן, והחשוב מכל- המשפחות השכולות.

ההיענות ופרגון נתנו לנו את מה שהיינו צריכים להמשיך ולמנף. השנה אנו מקווים להפיץ 100,000 פרחים בסיכות. למדנו משנה שעברה. שיפרנו את הסיכה, שיכללנו תהליכים, עיצבנו מחדש את הקופסה וההכנות בעיצומם.

אתם מוזמנים להצטרף.

לקראת יום הזיכרון עשרות אלפי פרחים מחולקים בחינם בנקודות חלוקה ברחבי הארץ בימים שלפני יום הזיכרון. ביום הזיכרון עצמו אנו מחלקים את הפרחים בבתי עלמין צבאיים לבאי הטקסים, המשפחות השכולות והבאים לנחם ולהצדיע.

הפרויקט כרוך בעלוית רבות במהלך השנה כולה ובעזרתם של מתנדבים רבים בקטיף ובאריזה. על מנת לכסות את העלויות ולהבטיח את הצמיחה לשנים הבאות, אנו מגייסים תרומות ומציעים סיכות לרכישה דרך אתר האינטרנט שלנו. כל ההכנסות הם לטובת צמיחת העמותה והנצחת הפרויקט.

את העמותה, עמותת דם המכבים (ע"ר) 580675270, ייסדנו בט"ו בשבט של 2019. לצערנו, כעמותה שטרם מלאו לה שנתיים התרומות אינן מוכרות לצרכי מס (סעיף 46) בשלב הזה.

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות