אודות התהליך

פרח דם המכבים הינו פרח בר מוגן שגדל רק במרחב הארצישראלי. מקור שמו הינו מהאגדה שהפרח צומח בכל מכל בו נפלה טיפה מדם של המכבים ארצה, ובכך מסמל את הצמיחה מתוך הכאב ואת ההכרה שכל הצמיחה והפריחה שאנו רואים במדינתנו היפה היא בזכות אותם שהקריבו חייהם למענה.

הפרח המוגן מעולם לא תורבת. מאז 2017 עמותת דם המכבים עמלה ביחד עם מומחים לגידול ושימור פרחי בר ב"זרעים מציון" לכונן חלקת שדה ראשונה מסוגה בארץ: חלקת דם המכבים. התהליך היה מלווה באתגרים חקלאיים, שכן יצאנו לא רק לגדל את פרחי הבר בחממה, אלא להצליח להקדים את הפריחה שלהם בשלשה חודשים על מנת שהפרחים שלנו יהיו מוכנים להפצה בארץ ובחו"ל לפני יום הזיכרון. בשנת 2019 הצלחנו במשימה ויצאנו לפיילוט. העבודה בשדה דרושת השקעה ומסירות במהלך השנה כולה כאשר אנו ממשיכים כל העת לתעד, לחקור וללמוד על הפרח המסתורי.

הצלחת הקמת השדה היא הצלחה לא רק עבור מיזם הזיכרון, אלא גם עבור היכולת שלנו להבטיח את שימור הפרח המוגן, היפה והחשוב הזה בנוף ארצנו.

בטבע, הפרחים פורחים רק באזור אפריל. וכמובן שכפרחים מוגנים חל איסור על פגיעה בהם. אך בתוך חלקת השדה שלנו הפרחים פורחים ומוכנים לקטיף כבר בחודש פברואר. קטיף הפרחים הוא תהליך עדין ונעשה כמובן בעבודת יד על מנת שלא לפגוע בצמחים עצמם. תוך שעות ספורות מהקטיף הפרחים נכנסים לתהליך ייבוש ייחודי שפיתחנו אשר מצליח לשמר את הפרח הטרי בכל הדרו למשך חודשים רבים.

תהליך הייבוש ושימור של הפרח אורך כשבעה ימים. כשהם מוכנים, הפרחים מוצאים ומשולבים לתוך סיכה ייעודית שעיצבנו למידות הפרח והגנתו. מכאן עוברים הפרחים לפס אריזה כאשר כל פרח נארז באופן פרטני. עם סיום האריזה, הפרחים מוכנים לשילוח לכל מקום אשר יבקשו אותם, בארץ או מחוצה לה.

לקראת יום הזיכרון עשרות אלפי פרחים מחולקים בחינם בנקודות חלוקה ברחבי הארץ בימים שלפני יום הזיכרון. ביום הזיכרון עצמו אנו מחלקים את הפרחים בבתי עלמין צבאיים לבאי הטקסים, המשפחות השכולות והבאים לנחם ולהצדיע.

הפרויקט כרוך בעלויות רבות במהלך השנה כולה ובעזרתם של מתנדבים רבים בקטיף ובאריזה. על מנת לכסות את העלויות ולהבטיח את הצמיחה לשנים הבאות, אנו מגייסים תרומות ומציעים סיכות לרכישה דרך אתר האינטרנט שלנו. כל ההכנסות הם לטובת צמיחת העמותה והנצחת הפרויקט.

 

אנו מזמינים אתכם לקחת חלק בתהליך של החייאת סמל יום הזיכרון. את הפרח, השנה, יענדו מאה אלף אנשים. פה בארץ וברחבי העולם. כולם יחד יענדו את הזיכרון הישראלי על דש בגדם בסולידריות.

דם המכבים הוא סמל עוצמתי של צמיחה מתוך הכאב, של הזדהות ועמידה לצד המשפחות השכולות וזיכרון של הנופלים האהובים. הוא סמל של אחדות בין כל המגזרים השונים בארצנו הקטנטונת והחוסן שלנו כחברה שזוכרת לעד. סמליות זו של הפרח דהתה עם המעבר למדבקה הדו ממדית. ענידת הפרח האמתי ביום הזיכרון היא החייאת הסמליות הזו, נפיחת חיים וצמיחה ביום הכואב והמאחד.

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות